אקזמה של העור – אפשרויות טיפול והקלה

May 02 2023spiderus_admin

בישראל ובעולם, בערך 6% – 7% מהאנשים הבוגרים מפתחים אקזמה של העור אשר מוגדרת בתור אטופיק דרמטיטיס. עם זאת, אין למהר ולהחליט שכל אקזמה בעור היא בהכרח מחלת העור הנ”ל. אם אתם חיים עם גירודים בגוף שמסרבים להיפסק, המידע הבא כאן הוא עבורכם.

כאמור, לא כל מצב של אקזמה בעור מוכרז אוטומטית בתור אטופיק דרמטיטיס, מה שמכונה גם “אסטמה של העור”. אקזמה של העור יכולה להיות זמנית ונקודתית, אך במקרים מסוימים אנשים חווים אקזמה אשר מתפשטת בחלקי הגוף השונים, מה שיצריך טיפול בהתאם. אם יש לכם אקזמה נקודתית בלבד, יש כמה אפשרויות טיפול זמינות בימינו, כמו למשל הבאות:

  1. תרופות או משחות מבוססות אנטי-היסטמינים ומעכבי אנזים.
  2. תרופות ומשחות מבוססות קורטיקוסטרואידים מקומיים.
  3. משחות וקרמים מבוססים צמחי מרפא, אלוורה וחומרים טבעיים אחרים.
  4. טיפול באמצעות פוטו-תרפיה, דיקור סיני וטיפולים אלטרנטיביים נוספים.

מה גורם לאקזמה של העור?

אקזמה בעור נגרמת ממגוון גורמים שונים, ולא תמיד הרפואה יודעת להגדיר במדויק את הטריגרים או את הסיבות לבעיות מסוגים אלו. הגורמים לאקזמה יכולים לכלול מרכיבים של גנטיקה, אבל גם גורמים סביבתיים כמו מזג אוויר וזיהום אוויר. כמו כן, ידוע כי מגע עם חומרים מגרים או אלרגנים מסוימים, ומערכת חיסונית מוחלשת, כולם פקטורים שיכולים להוביל למצב של אקזמה.

יתרה מכך, גם לחצים נפשיים ומתחים יכולים להוביל למצב של פריחה בגוף ואף אקזמה על העור. בסופו של דבר, מכיוון שהגורמים מאוד משתנים בין אדם לאדם, חשוב לזהות את אותם טריגרים ולנסות למזער אותם עד כמה שאפשר, כולל ביצוע שינויים משמעותיים באורח החיים.

מהם הטיפולים הכי מומלצים לאקזמה של העור?

מכיוון שהסיבות לאקזמה עשויות להשתנות בין אדם לאדם, ככה גם הטיפולים ישתנו בין מקרה למקרה. בעוד שאדם מסוים יקבל טיפול הכולל שימוש במשחות וקרמים שונים, אדם אחר בכלל יוכל להיעזר בייעוץ פסיכולוגי אשר יעזור לו להתמודד עם לחצים וסטרס נפשי.

ישנם סוגים שונים של קרם לחות וקרמים המבוססים על סטרואידים מקומיים, כדי לסייע עם תסמינים של אקזמה בעור. בדרך כלל, יהיה חשוב לשמור על לחות העור כדי למנוע מצב של אקזמה המתפתחת לכדי סדקים ועור מדמם.

קבלו ייעוץ רפואי במקרה של החמרה

אם אקזמה מחמירה עד כדי כתמים אדומים, מגרדים ומגורים על עור הגוף, זה הזמן לקבל ייעוץ מרופא המשפחה שלכם. עם זאת, ניתן לקבל טיפול גם בקליניקות ובאמצעות חברות פרטיות המשווקות מוצרים שונים לטיפול באקזמה של העור.

בין אם תחליטו לקבל טיפול בקליניקה פרטית או דרך קופת החולים שלכם, איש הישר בעיניו יעשה. עם זאת, חשוב להיות קשובים לעצמכם ולבדוק אם הטיפול שאתם מקבלים אכן עובד ומצליח להקל עליכם. אתם מוזמנים ליצור קשר עם

Share: