אטופיק דרמטיטיס ואקזמה: הכרת מדוייקת בין השניים ואיך לטפל בהם.

October 24 2023spiderus_admin

אטופיק דרמטיטיס או בשמה האחר: אסטמה של העור, מהווה מחלת עור מאוד נפוצה ומוכרת. לא פעם המחלה תהיה כרונית והיא תחשב לסוג של אלרגיה של העור. התסמינים של המחלה המדוברת יהיו פריחה על העור, גירוד ועוד.

לא מעט אנשים תוהים האם הפריחה שמופיעה להם על העור היא אטופיק דרמטיטיס וכן, האם יש הבדל בינה לבין אקזמה. בכדי לקבל את התשובות לשאלות המדוברות, כדאי מאוד שתקראו את המאמר הבא.

אטופיק דרמטיטיס- במה מדובר?

פירוש המילה דרמטיטיס היא דלקת העור. אטופיק הייא מילה אשר מתייחסת לכמה מחלות תורשתיות אשר עוברות במשפחה. מדובר על מחלה שבה העור הופך להיות אדום ומגורה. נוצר בו יובש אשר גורם לסדקים, קילופים ועוד. המחלה מאופיינת בפריחה ובגרד משמעותיים ביותר.

המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב יהיה ניתן לראות אותה אצל תינוקות ואצל ילדים קטנים. המחלה לרוב יכולה להיות במצב רדום ואז להתפרץ בתקופות שונות בשל סיבות שונות. מרבית הילדים הסובלים מהמחלה יחלימו ממנה בגיל הבגרות.

האם יש הבדל בין אטופיק דרמטיטיס לאקזמה?

אקזמה מהווה מונח כללי המציין דלקות עור מסוגים שונים וכן פריחות שונות בעור אשר דומות לאלרגיה. ניתן למצוא סוגים שונים של אקזמה לרבות: אקזמה של גירוי, אקזמה של מגע, אקזמה טבעתית ועוד. כמו כן, חשוב מאוד לבין כי צורות שונות של מחלת האקזמה יגלו תסמינים דומים.

אטופיק דרמטיטיס מציינת בעיות עור ספציפיות ונקודתיות יותר הכוללות: אלרגיות, אקזמה ואסטמה כאשר לרוב מי שסובל מהמחלה המדוברת, יסבול מכל בעיות העור הללו יחד.

כיצד מטפלים?

הגישה הטיפולית הן לאקזמה והן לאטופיק דרמטיטיס לרוב תהיה די דומה. מדובר על הקפה על אורח חיים מסוימים, טיפולים משמרים קבועים וכן טיפולים שיוצעו רק כאשר המצב מחמיר. חשוב מאוד להימנע מגירויים שונים לעור לרבות: בחירה בלבוש מסוג מסוים, שימוש בחומרי ניקוי או בשמים, חשיפה לדשא ועוד.

כמו כן, בכדי להקל על מחלות העור הללו וכן להימנע מההחמרה שלהן, כדאי מאוד לשמור על הלחות של העור, להתקלח במים פושרים פרק זמן קצר בלי שימוש בסבון ולאחר הרחצה לייבש את העור ולמרוח עליו שמן רחצה טיפולי.

מכיוון שגרד מהווה דבר מאוד מטריד במחלות הללו, חשוב מאוד לטפל בו באמצעות תרופות גרד ממשפחת האנטי היסטמינים.

במידה והמצב מחמיר, יש לפנות לרופא עור מקצועי אשר יעניק טיפול תואם לרוב באמצעות תכשירים מקומיים אשר מכילים סטרואידים.

מתי יש לפנות לרופא עור?

ישנם כמה מצבים שבהם חשוב לפנות כמה שיותר מהר לרופא עור בשל אקזמה או אטופיק דרמטיטיס: ראשית כל, בכל מקרה של גרד עז אשר הוביל לפצעים דלקתיים בעור, יש לפנות לרופא עור לצורך קבלת טיפול. כמו כן, בכל מקרה שבו נוצרים פצעים מזוהמים, חשוב מאוד לקבל טיפול מתאים.

Share: